Bez nazwy‎ > ‎

2017 r.09.16 - Szkolenie Animatorów programu "Młodzi na Progu"

opublikowane: 1 gru 2017, 16:26 przez KSM Bobowa   [ zaktualizowane 11 gru 2017, 11:38 ]
W sobotę dnia 16 września A.D w naszej salce formacyjnej czyli "Betlejemce" bł. Karoliny odbyło się szkolenie dla przyszłych animatorów programu "Młodzi na Progu" parafii Bobowa.  Szkolenie poprowadziła dla nas ekipa koordynująca program w całej diecezji. W  składzie 3 osobowym dotarli do nas Aleksandra Małochleb (Koordynatorka programu "Młodzi na Progu" w diecezji tarnowskiej, pracownik biura KSM DT, a także szefowa Diecezjalnego Centrum Młodzieży), Mateusz Piwowarczyk (Animator Młodych na Progu w parafii Mościce), ksiądz Artur Mularz (Koordynator programu Młodzi na Progu w diecezji tarnowskiej, zastępca księdza Asystenta zarządu KSM DT oraz zastępca dyrektora wydziału Duszpasterstwa Młodzieży). 
https://photos.app.goo.gl/ixrg4QCBn9JSVEmu1
Przedstawili oni nam cele i założenia programu oraz jak ma wyglądać jego realizacja. Przypomnieli że najważniejsze w tym wszystkim co będziemy robić przez najbliższy rok jest to, aby młody człowiek mógł nawiązać właściwą relacje z Jezusem Chrystusem. Przekazali nam konieczną wiedzę z zakresu prowadzenia grup w parafii. Poznaliśmy nowe metody prowadzenia spotkań, gry integracyjne a także sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji w grupach oraz zobaczyliśmy jak można stworzyć radosną, dobrą i silną wspólnotę i to taką dzięki której okres przygotowania do bierzmowania dla młodzieży gimnazjalnej nie będzie czasem nudnym i zmarnowanym ale dobrze przeżytym, takim który da im silne doświadczenie wiary i to na całe życie. Ekipa prowadząca warsztaty bardzo wiele nam rozjaśniła i ukazała właściwą drogę jaką powinniśmy iść realizując ten program. Ksiądz Artur, Ola i Mateusz bardzo chętnie odpowiadali na nasze pytania dotyczące programu. Teraz głęboko wierzymy że uda się nam wprowadzić program w parafii oraz dobrze go zrealizować.    

 Od obecnego roku formacyjnego młodzież naszego KSM -u z inicjatywy nowego asystenta księdza Damiana Płazy, podejmuje coraz bardziej popularną w naszej diecezji jak i w całej Polsce inicjatywę ewangelizacyjną."Młodzi na Progu" jest to roczny program przygotowawczy dla kandydatów do bierzmowania. Jego cechą charakterystyczną jest fakt iż młodzież nie przygotowuje się do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej tylko poprzez katechezę szkolną, lecz także poprzez udział we wspólnych nabożeństwach, weekendowych rekolekcjach i nade wszystko uczestnicząc w regularnych w spotkaniach w małych kilkuosobowych grupkach, które są prowadzone przez animatorów młodzieży, czyli innych młodych ludzi. Albowiem mówi się że "Najlepszym ewangelizatorem dla młodego człowieka jest drugi młody człowiek".

Dokładnie tydzień wcześniej czyli 09 IX, na takie szkolenie dla animatorów z całej diecezji udało się 5 osób z Bobowej ( min. Wojciech Radzik, Grzesiek Job, ks. Damian Płaza). Tym razem w szkoleniu prowadzonym w Bobowej udział wzięło ok. 10 osób zainteresowanych posługą animatora w tym programie.
Podsumowując szkolenie które zostało poprowadzone specjalnie dla nas uważamy je za dobrze spożytkowany czas, zaś zdobyte informacje bardzo nam mogą przy wprowadzaniu programu "Młodzi na Progu" w parafii. Jesteśmy dobrej myśli i pozytywnie nastawieni do tego co nas czeka przez najbliższe miesiące, a następnie lata.

                                                                                                                                                                                            Wojtek
Comments